Aktualności

Welcome to IBB Center 2

Miło nam poinformować, że Instytut ponownie otrzymał dofinansowanie z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na realizację projektu „Welcome to IBB Center”. Jest to druga edycja tego programu, w której przyznano nam dofinansowanie. Celem projektu jest zwiększenie umiędzynarodowienia Instytutu oraz poprawa jakości obsługi zagranicznej kadry naukowej i studentów przez stworzenie Welcome to IBB Center. Centrum będzie także (…)

POLONEZ BIS – grant NCN dla dr. Tomasza Włodarskiego

Z przyjemnością informujemy, że dr Tomasz Włodarski otrzymał grant w ramach programu Narodowego Centrum Nauki POLONEZ BIS. Badania będą realizowane w Zakładzie kierowanym przez prof. dr hab Piotra Zielenkiewicza. Gratulujemy i życzymy sukcesu w realizacji badań. Więcej informacji: https://ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2023-05-24-polonez-bis-3   POLONEZ BIS Call 3 – results! (…)

5 grantów NCN dla naukowców z IBB PAN

Z radością informujemy o sukcesach naszych naukowców. Pracownicy i doktoranci Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN otrzymali 5 grantów w konkursach Narodowego Centrum Nauki OPUS 24, SONATA 18, PRELUDIUM BIS 4. W rozstrzygniętych konkursach OPUS 24 i SONATA 18 złożono 3015 wniosków, spośród których 363 zostały zakwalifikowane do finansowania. W czwartej edycji PRELUDIUM BIS złożono 248 (…)

Zapraszamy na Piknik Naukowy z IBB PAN!

Serdecznie zapraszamy wszystkich na Piknik Naukowy! 27 maja 2023 godz. 11.00 – 20.00 PGE Narodowy Stanowisko IBB PAN: Strefa A, stanowisko A29 Wstęp bezpłatny Myśl przewodnia pokazów Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN: Wybitni naukowcy i rewolucyjne osiągnięcia o kluczowym znaczeniu dla rozwoju badań polarnych, mikrobiologii i biologii molekularnej. Pokaz: Tatuaże tymczasowe Tatuaże prezentujące słynnych badaczy (…)

EMBO Solidarity Grant

Mamy przyjemność powiadomić, iż dr Lesia Kolomiiets, członkini Pracowni Chemii Biologicznej Jonów Metali, została laureatką prestiżowego EMBO Solidarity Grant na rok 2024. Ten wysoce konkurencyjny rodzaj finansowania jest oferowany uczonym będącym uchodźcami z krajów objętych konfliktami zbrojnymi. Dr Lesia Kolomiiets uzyskała doktorat w Instytucie Biologii Molekularnej i Genetyki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie w (…)

Świąteczne życzenia

Świąt pełnych radości, spokoju i nadziei życzy Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. (…)

Pożegnanie Profesor Anne-Lise Haenni

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 26 marca br. w Genewie zmarła profesor Anne-Lise Haenni związana naukowo m.in. z Pierre and Marie Curie University, Paris VI (Sorbonne Université), Centre National de la Recherche Scientifique, Paris Diderot University oraz Instytutem Biochemii i Biofizyki w ramach Polsko-Francuskim Centrum Biotechnologii Roślin (umiejscowionym w IBB PAN, dyrektor w latach 2000-2004, (…)

Nagrody Ministra Edukacji i Nauki dla pracowników IBB

19 lutego 2023 r., w Dniu Nauki Polskiej, wręczono Nagrody Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku. W tym roku przyznano 66 nagród, z czego 52 indywidualne i 14 zespołowych. Z wielką przyjemnością informujemy, iż: Nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, przyznawane m.in. (…)

Mikrobiota człowieka – zasiedlanie, powiązania z chorobami, potencjał terapeutyczny

W imieniu organizatorów — Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Biochemicznego oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN — serdecznie zapraszamy na sympozjum „Mikrobiota człowieka – zasiedlanie, powiązania z chorobami, potencjał terapeutyczny”, które odbędzie się on-line już 22 marca w godzinach 10:00-15:00. Język: polski Uwaga: wymagana rejestracja TUTAJ. Program (do pobrania) Abstrakty (do pobrania) Organizatorzy:  dr hab. Adrianna Skoneczna (IBB PAN) dr (…)

Naukowcy z IBB PAN opisali mechanizm usuwania z genomu błędnych rybonukleotydów

W czasopiśmie Nucleic Acids Research pojawiła się praca zatytułowana „Strand specificity of ribonucleotide excision repair in _Escherichia coli_”. W pracy tej autorzy pokazują, że w _Escherichia coli_ naprawa rybonukleotydów inkorporowanych przez polimerazy DNA w trakcie replikacji oraz syntezy TLS (ang. Trans Lesion Synthesis) jest różna na obu niciach DNA. Rybonukleotydy na nici wiodącej DNA naprawiane (…)

Dzień Chorób Rzadkich 2023 konferencja ON-LINE

Choroby rzadkie wcale nie są rzadkie! Zmagają się z nimi miliony ludzi w Polsce i na całym świecie. Z tego powodu 28 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich #RareDiseaseDay (koordynowany przez EURORDIS-Rare Diseases Europe) na znak solidarności z chorymi, ich rodzinami i wszystkimi, którzy ich wspierają. W Polsce na choroby rzadkie choruje około 3 mln (…)

Naukowcy z IBB opisali nowy mechanizm kontroli kiełkowania nasion w suboptymalnych warunkach

Członkowie Pracowni Biologii Molekularnej Nasion kierowanej przez Szymona Świeżewskiego, we współpracy z Dariuszem Plewczyńskim i jego zespołem opisali mechanizm opóźniania kiełkowania przez nasiona w odpowiedzi na nieoptymalne warunki kiełkowania. Co zaskakujące, mechanizm ten opiera się o aktywację znanego w biologii nasion genu Delay of Germination 1 (DOG1) przez nowo poznany niekodujący białka transkrypt (lncRNAs). Został (…)