fot. Piotr Andryszczak

Stacja Antarktyczna

Instytut Biochemii i Biofizyki PAN zarządza Polską Stacją Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego, która jest zlokalizowana na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce Zachodniej. Placówka powstała w 1977 roku i od tego czasu funkcjonuje nieprzerwanie. Jej patron, Henryk Arctowski – wybitny polski geofizyk i geograf – był jednym z pierwszych Polaków, którzy dotarli do Antarktyki pod koniec XIX wieku.

W Polskiej Stacji Antarktycznej były i są prowadzone badania w dziedzinie: oceanografii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii, sejsmologii, biologii i ekologii oraz monitoringi: ekologiczny, gatunków obcych i antropopresji, UAV (wykonywanie zdjęć lotniczych za pomocą bezzałogowych statków powietrznych w celu wsparcia monitoringu ekologicznego), glacjologiczny, hydrologiczny Zachodniego Brzegu Zatoki Admiralicji, meteorologiczny i morski.

Od początku działalności placówka zapewnia wsparcie techniczne i logistyczne dla polskich i międzynarodowych grup naukowych prowadzących badania w Antarktyce, pozostając nieformalną ambasadą naszego kraju (na chwilę obecną jest to jedyna funkcjonująca polska stacja badawcza w tej części świata). W ostatnich latach bezpośrednio z infrastruktury stacji w ciągu roku korzystają naukowcy z ponad 30 ośrodków polskich i zagranicznych.

Dzięki dotacji otrzymanej z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego infrastruktura pn. „ARCTOWSKI – PolarPOL – Polskie Multidyscyplinarne Laboratorium Badań Polarnych w Antarktyce” przechodzi kompleksową modernizację. Zaplanowana jest budowa nowego budynku głównego oraz rewitalizacja istniejącej infrastruktury technicznej systemu energetycznego, paliwowego, a także sieci wodociągowej. Zakończenie prac planowane jest na rok 2027.