Aktualności

Naukowcy z IBB PAN ulepszyli funkcjonalną klasyfikację kompleksów remodelujących chromatynę typu SWI/SNF

Naukowcy z Pracowni Regulacji Ekspresji Genów kierowanej przez prof. Tomasza J. Sarnowskiego, we współpracy z dwoma Instytutami Maxa Plancka w Kolonii i Poczdamie oraz Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research w Gatersleben zaproponowali ulepszoną klasyfikację kompleksów remodelujących chromatynę (CRC) typu SWI/SNF u Arabidopsis. Ich praca ujawniła istnienie dotychczas nieznanych, niekanonicznych podklas kompleksów (…)

Dr hab. Anna Sikora wybrana na członkinię Rady Klastra Mazowieckiej Doliny Wodorowej

Z radością informujemy, że dr hab. Anna Sikora została wybrana na członkinię Rady Klastra Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Wyboru na 3-letnią kadencję dokonało Walne Zgromadzenie w dn. 15 maja 2025 r. (uchwała nr 1/05/2025 Klastra MDW z dnia 15.05.2025). Mazowiecka Dolina Wodorowa (MDW) powstała z inicjatywy PKN Orlen S.A. w kwietniu 2022 r. Instytut Biochemii i (…)

Prof. Ewa Kula-Świeżewska odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

W dniu 8 maja 2025, w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenia, w imieniu Prezydenta RP, wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Dera. Z dumą informujemy, że prof. Ewa Kula-Świeżewska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo–badawczej i dydaktycznej, za popularyzowanie polskiej myśli naukowej na (…)

Antarktyka pod skrzydłami ORLENU – powstanie nowy obszar chroniony we współpracy z IBB PAN

ORLEN we współpracy z Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk rozpoczyna projekt poświęcony wyznaczeniu nowego Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki (ASPA) na jednym z najbardziej niedostępnych terenów świata. To unikalne przedsięwzięcie w historii polskich badań na kontynencie południowym, łączące działania naukowe, edukacyjne i środowiskowe. Projekt „Antarktyka pod skrzydłami ORLENU” to inicjatywa badawczo-edukacyjna, której celem jest (…)

Dr hab. Tomasz Turowski laureatem programu SPARK Poland

SPARK Poland to polska edycja opracowanego na Uniwersytecie Stanforda programu mentoringowego prowadzonego przez instytucje badawcze na całym świecie, który rozwija projekty naukowe z obszaru biomedycyny w kierunku wdrożenia i komercjalizacji. Projekt jest finansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zespół pod kierownictwem dra hab. Tomasza Turowskiego został laureatem programu SPARK Poland (…)

Naukowcy z IBB PAN wśród autorów publikacji w Nature

Zespół kierowany przez prof. Andrzeja Dziembowskiego i dr. hab. Seweryna Mroczka opublikował 17 kwietnia 2025 artykuł w Nature. W realizację projektu zaangażowani byli naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB), Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN (dr hab. A. Tudek), Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Artykuł Krawczyka i wsp. opisuje kluczową (…)

Konkurs na kierownika Zakładu Biologii Antarktyki – przedłużenie terminu

Poszukujemy doświadczonego pracownika naukowego, który pokieruje Zakładem Biologii Antarktyki IBB PAN. Rola obejmuje nadzór nad badaniami biologicznymi na Antarktydzie oraz pracę z materiałami i danymi zebranymi z tego regionu. Od kandydata oczekujemy ustanowienia konkurencyjnego programu badawczego oraz zdobywania środków finansowych z krajowych i międzynarodowych źródeł. Rekrutacja przedłużona do 1 czerwca 2025! (…)

Zapraszamy na Piknik Naukowy z IBB PAN!

Serdecznie zapraszamy wszystkich na 28. Piknik Naukowy. Temat przewodni w 2025 roku to Ale kosmos!
Kiedy i gdzie: sobota, 10 maja 2025, 11.00 – 20.00, na PGE Narodowym. WSTĘP WOLNY
Stanowisko IBB PAN (Strefa Zdrowia – G7) będzie nosić tytuł: Mikrokosmos – świat wirusów i mikroorganizmów (…)

Wyrazy współczucia i wsparcia dla społeczności Uniwersytetu Warszawskiego

Z głębokim smutkiem i wstrząsem przyjęliśmy wiadomość o tragedii, która miała miejsce wczoraj na Uniwersytecie Warszawskim. Solidaryzujemy się z naszymi koleżankami i kolegami z UW, rodzinami ofiar oraz całą społecznością akademicką dotkniętą tym dramatycznym wydarzeniem. W tych trudnych chwilach jesteśmy z Wami myślami, przesyłamy wyrazy współczucia i wsparcia. Społeczność IBB PAN (…)

IBB na targach pracodawców SSP 2025

Między 26 a 27 marca 2025 można było po raz kolejny spotkać reprezentację IBB PAN na Politechnice Warszawskiej. Podczas targów pracy branży Life Sciences „Spotkaj Swojego Pracodawcę 2025” prezentowaliśmy ofertę staży i zatrudnienia w IBB, a także ofertę kształcenia w naszej Szkole Doktorskiej Biologii Molekularnej i Chemii Biologicznej. Targi SSP ponownie były dla nas świetną okazją do rozmów z osobami wkraczającymi na rynek pracy i poznania punktu widzenia studentów na rozwój zawodowy. (…)

Reforma PAN zostanie przemyślana na nowo

W połowie marca 2025 Zgromadzenie Dyrektorów Instytutów Naukowych Polskiej Akademii Nauk wyraziło swoją opinię na temat projektu reformy PAN opublikowanego przez Prezesa PAN. Apelowali o bardziej partnerskie traktowanie Instytutów i postulowali wypracowanie w drodze szerokiej debaty nowego konsensusu środowiska naukowego w sprawie reformy PAN. Więcej na ten temat można przeczytać w Forum Akademickim: Dyrektorzy instytutów (…)

Czy cywilizacja nam służy? – jednodniowe sympozjum

Zapraszamy na jednodniowe sympozjum pt.: „Czy cywilizacja nam służy? Punkt widzenia biologa, lekarza i psychologa”, które odbędzie się 10 kwietnia 2025 o godzinie 9:55 on-line. Organizatorami są Instytut Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. (…)