Aktualności
Wyrazy współczucia i wsparcia dla społeczności Uniwersytetu Warszawskiego
Z głębokim smutkiem i wstrząsem przyjęliśmy wiadomość o tragedii, która miała miejsce wczoraj na Uniwersytecie Warszawskim. Solidaryzujemy się z naszymi koleżankami i kolegami z UW, rodzinami ofiar oraz całą społecznością akademicką dotkniętą tym dramatycznym wydarzeniem. W tych trudnych chwilach jesteśmy z Wami myślami, przesyłamy wyrazy współczucia i wsparcia. Społeczność IBB PAN (…)
Naukowcy z IBB PAN wśród autorów publikacji w Nature
Zespół kierowany przez prof. Andrzeja Dziembowskiego i dr. hab. Seweryna Mroczka opublikował 17 kwietnia 2025 artykuł w Nature. W realizację projektu zaangażowani byli naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (IIMCB), Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN (dr hab. A. Tudek), Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Artykuł Krawczyka i wsp. opisuje kluczową (…)
Konkurs na kierownika Zakładu Biologii Antarktyki – przedłużenie terminu
Poszukujemy doświadczonego pracownika naukowego, który pokieruje Zakładem Biologii Antarktyki IBB PAN. Rola obejmuje nadzór nad badaniami biologicznymi na Antarktydzie oraz pracę z materiałami i danymi zebranymi z tego regionu. Od kandydata oczekujemy ustanowienia konkurencyjnego programu badawczego oraz zdobywania środków finansowych z krajowych i międzynarodowych źródeł. Rekrutacja przedłużona do 1 czerwca 2025! (…)
Zapraszamy na Piknik Naukowy z IBB PAN!
Serdecznie zapraszamy wszystkich na 28. Piknik Naukowy. Temat przewodni w 2025 roku to Ale kosmos!
Kiedy i gdzie: sobota, 10 maja 2025, 11.00 – 20.00, na PGE Narodowym. WSTĘP WOLNY
Stanowisko IBB PAN (Strefa Zdrowia – G7) będzie nosić tytuł: Mikrokosmos – świat wirusów i mikroorganizmów (…)
IBB na targach pracodawców SSP 2025
Między 26 a 27 marca 2025 można było po raz kolejny spotkać reprezentację IBB PAN na Politechnice Warszawskiej. Podczas targów pracy branży Life Sciences „Spotkaj Swojego Pracodawcę 2025” prezentowaliśmy ofertę staży i zatrudnienia w IBB, a także ofertę kształcenia w naszej Szkole Doktorskiej Biologii Molekularnej i Chemii Biologicznej. Targi SSP ponownie były dla nas świetną okazją do rozmów z osobami wkraczającymi na rynek pracy i poznania punktu widzenia studentów na rozwój zawodowy. (…)
Reforma PAN zostanie przemyślana na nowo
W połowie marca 2025 Zgromadzenie Dyrektorów Instytutów Naukowych Polskiej Akademii Nauk wyraziło swoją opinię na temat projektu reformy PAN opublikowanego przez Prezesa PAN. Apelowali o bardziej partnerskie traktowanie Instytutów i postulowali wypracowanie w drodze szerokiej debaty nowego konsensusu środowiska naukowego w sprawie reformy PAN. Więcej na ten temat można przeczytać w Forum Akademickim: Dyrektorzy instytutów (…)
Czy cywilizacja nam służy? – jednodniowe sympozjum
Zapraszamy na jednodniowe sympozjum pt.: „Czy cywilizacja nam służy? Punkt widzenia biologa, lekarza i psychologa”, które odbędzie się 10 kwietnia 2025 o godzinie 9:55 on-line. Organizatorami są Instytut Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. (…)
“Rzeczpospolita” o badaniach podstawowych w IBB PAN
W ostatnim dodatku specjalnym do „Rzeczpospolitej” pojawił się tekst opisujący działalność naukową IBB PAN: „Instytut Biochemii i Biofizyki PAN: Multidyscyplinarne badania podstawowe w odpowiedzi na globalne wyzwania”. Cały tekst jest dostępny pod linkiem: (…)
Nowe mechanizmy w kontroli transkrypcji
Najnowsze badania polsko-brytyjskiego zespołu z IBB PAN i Uniwersytetu w Edynburgu, opublikowane w Cell Reports, wykazały, że kontrola produkcji RNA jest znacznie bardziej złożona niż sądzono. Badacze z Pracowni Mechanizmów Transkrypcji kierowanej przez dra Tomasza Turowskiego (turowskilab.ibb.edu.pl) odkryli, że polimerazy RNA synchronizują swoją pracę na genach rDNA dzięki zjawisku sprzężenia przez obroty DNA, co umożliwia (…)
Konferencja z okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich
Już po raz ósmy zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – bezpłatną konferencję pt. „Choroby rzadkie w wielowymiarowej perspektywie”, która odbędzie się 28 lutego 2025 on-line. Program i link do rejestracji na stronie https://chorobyrzadkie.ibb.edu.pl. Konferencji towarzyszyć będą warsztaty Szkoły Genetyki Molekularnej Fundacji IMiD, które odbędą się stacjonarnie 27.02.2025 w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie (wymagana rejestracja). Tegoroczna konferencja (…)
Święto Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego – 26 lutego 2025
Tradycyjne spotkanie z okazji 48. rocznicy inauguracji działalności Stacji odbędzie się 26 lutego 2025 r. w godzinach 13:00–17:00 w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem „Kobiety na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego”. Serdecznie zapraszamy! (…)
Stanfordzki program SPARK dla biomedycyny już w Polsce. Nabór do 20 marca.
Do Polski zawitał opracowany na Uniwersytecie Stanforda program mentoringowy dla zespołów naukowych, które mają pomysł na nową terapię, potencjalny lek, szczepionkę, test diagnostyczny lub inny wyrób medyczny. Na jego realizację Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 2,9 mln zł. Pilotaż programu doprowadził jeden z zespołów naukowych do etapu tuż przed założeniem startupu z obszaru diagnostyki (…)