Aktualności
Nagroda Osobowość Roku 2024 – nominacje dla dr Anny Detman-Ignatowskiej i dr hab. Agaty Starosty
Mamy przyjemność ogłosić, że dr hab. Agata Starosta oraz dr Anna Detman-Ignatowska zostały nominowane do prestiżowego tytułu „Osobowość Roku 2024” w kategorii Nauka. Nominacje zostały przyznane przez Kolegium Redakcyjne, w skład którego wchodzą Arlena Sokalska (Redaktor Naczelna „Polskiej Metropolii Warszawskiej”), Stanisław Sowa (Redaktor Naczelny „Nowin”) oraz Beata Modzelewska (Redaktor Naczelna „Tygodnika Ostrołęckiego”). Osobowość roku to prestiżowy (…)
Konferencja z okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich
Już po raz ósmy zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – bezpłatną konferencję pt. „Choroby rzadkie w wielowymiarowej perspektywie”, która odbędzie się 28 lutego 2025 on-line. Program i link do rejestracji na stronie https://chorobyrzadkie.ibb.edu.pl. Konferencji towarzyszyć będą warsztaty Szkoły Genetyki Molekularnej Fundacji IMiD, które odbędą się stacjonarnie 27.02.2025 w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie (wymagana rejestracja). Tegoroczna konferencja (…)
Dr Stephen J. A. Jennings laureatem SCAR Visiting Scholarship
Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że dr Stephen J. A. Jennings został laureatem prestiżowego stypendium naukowego Scientific Committee on Antarctic Research (SCAR) Visiting Scholarship. Stypendium ma na celu budowanie międzynarodowej współpracy i doskonalenie badań nad Antarktydą. Dr Jennings jest pierwszym polskim laureatem nagrody i wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii będzie badał (…)
Naukowcy z IBB po raz pierwszy opisali transport rybosomów do powstającej endospory podczas sporulacji bakterii
Zespół Pracowni Translatomiki IBB PAN, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Wrocławskiego, odkryli i po raz pierwszy w literaturze opisali przestrzennie i czasowo zsynchronizowany transport rybosomów do powstającej endospory podczas sporulacji u bakterii Bacillus subtilis. Podczas sporulacji w B. subtilis występuje szereg zmian morfologicznych, z których dotychczas najszerzej opisane były utworzenie asymetrycznej przegrody oraz translokacja (…)
Naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk na 8. Śląskim Festiwalu Nauki
W dniach 7-9 grudnia 2024 r. w Katowicach odbywał się 8. Śląski Festiwal Nauki. Był on zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Uczestnicy festiwalu mogli skorzystać z oferty ponad tysiąca różnych aktywności naukowych, które odbywały się na ponad dwudziestu scenach tematycznych. Czekało na nich blisko dwieście stanowisk pokazowych oraz specjalne (…)
Projekt PRIME – wsparcie komercjalizacji nauki: spotkanie informacyjne on-line
Wraz z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu informacyjnym na temat pierwszego naboru do projektu PRIME – programu wsparcia komercjalizacji nauki, finansowanego z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Spotkanie odbędzie się on-line 17 GRUDNIA W GODZ. 11.00 – 13.00. Wydarzenie będzie prowadzone w języku polskim i (…)
10 projektów NCN dla naukowców z IBB PAN
Z radością informujemy o sukcesach naukowców Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, którzy otrzymali 10 grantów w konkursie Narodowego Centrum Nauki OPUS LAP/Weave, OPUS i PRELUDIUM. W rozstrzygniętych konkursach OPUS 26+LAP/Weave złożono 1737 wniosków, spośród których 357 zostały zakwalifikowane do finansowania. Wskaźnik sukcesu IBB PAN 50%. W rozstrzygniętych konkursach OPUS 27 złożono 2255 wnioski, spośród których (…)
Flaga z Wiejskiej na Antarktykę
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał polską flagę z Sejmu naukowcom z IBB PAN, którzy w ramach 49. wyprawy dostarczą nasz symbol narodowy do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. W uroczystości przekazania flagi wzięli udział: prof. Jarosław Poznański (Dyrektor), Agnieszka Kruszewska (Zastępca Dyrektora ds. Administracyjnych), Dariusz Puczko (kierownik Działu Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego (…)
Spotkanie z „Polarniczkami”
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z „Polarniczkami”, które odbędzie się 9 grudnia 2024, o godz. 18.00, w sali audytoryjnej Centrum Nauki Kopernik. W roli eksperta wystąpi m.in z-ca dyr. IBB PAN, Agnieszka Kruszewska. W programie pokaz filmu „Polarniczki” (film dokumentalny Kuby Witka i Dagmary Bożek) i rozmowa z jego bohaterkami: prof. Marią Agatą Olech, dr hab. (…)
Naukowcy z IBB PAN opisali mechanizm selektywnej degradacji małych RNA
Członkowie Pracowni Niekodujących RNA i Rearanżacji Genomu, we współpracy z zespołem z Institut Jacques Monod, Université Paris Cité we Francji, zidentyfikowali w Paramecium homologa Czynnika Specyficznego dla Gametocytów 1 (Gtsf1) i pokazali, że jest on niezbędny do selektywnej degradacji małych RNA. Praca odpowiada na jedno z kluczowych pytań w biologii małych RNA – w jaki (…)
Nagroda INNOWATOR MAZOWSZA dla dr Aleksandry Głowackiej-Rutkowskiej
Z radością informujemy, że dr Aleksandra Głowacka-Rutkowska, która w październiku 2022 roku obroniła pracę doktorską pt. ,,Wybrane właściwości obligatoryjnie litycznych bakteriofagów Staphylococcus aureus w kontekście badań nad potencjałem terapeutycznym bakteriofagów”, zrealizowaną pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Łobockiej w Pracowni Biologii Bakteriofagów IBB PAN, otrzymała za swoją pracę II nagrodę w tegorocznym konkursie INNOWATOR MAZOWSZA, (…)
Naukowcy z IBB PAN na Kongresie „Zdrowie Polaków”
Naukowcy z IBB PAN biorą udział w Kongresie „Zdrowie Polaków”, który odbywa się w dniach 25-27 listopada 2024. Wszystkie wykłady prezentowane w ramach kongresu są dostępne online. Wystąpienia naszych pracowników: prof. Róży Kucharczyk, dr hab. Joanny Kamińskiej i dr Krzysztofa Drabikowskiego, pojawią się w panelu ekspertów „Wykorzystanie modelowych organizmów w badaniach podstawowych w celu zrozumienia (…)