Środowisko naukowe apeluje do UE o zachowanie oddolnego charakteru Działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA)

Europejskie organizacje badawcze wydały wspólne stanowisko, w którym wzywają Komisję Europejską oraz państwa członkowskie do zachowania oddolnej struktury programu Działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA). Stanowisko to jest odpowiedzią na propozycję wprowadzenia ukierunkowania w Programie Prac MSCA na lata 2026–2027, poprzez ukierunkowanie konkursów projektowych na z góry określone obszary tematyczne.
Sygnatariusze podkreślają, że sukces MSCA opiera się na otwartości na wszystkie dziedziny i tematy, przy jednoczesnym kierowaniu się inicjatywą naukowców oraz doskonałością naukową. Narzucenie ograniczeń tematycznych grozi zawężeniem pola innowacji i ograniczeniem szans dla naukowców na wczesnym etapie kariery.
MSCA, w obecnym kształcie, już teraz wnosi znaczący wkład w strategiczne obszary – i to zanim jakiekolwiek polityczne priorytety zostaną formalnie określone. Ponad 1000 trwających projektów dotyczy sztucznej inteligencji, wspieranych prawie miliardem euro z funduszy UE w ramach programów Horyzont 2020 i Horyzont Europa. Ponadto ponad 170 projektów koncentruje się na technologiach kwantowych, a tysiące naukowców MSCA zaangażowanych jest w działania powiązane z Misjami UE.
Warto również zauważyć, że zapotrzebowanie na MSCA nieustannie rośnie, podczas gdy budżet wzrastał jedynie marginalnie między kolejnymi cyklami finansowania. Choć głównym przesłaniem stanowiska jest konieczność zachowania obecnego modelu MSCA, sygnatariusze apelują również o znaczące zwiększenie finansowania w ramach kolejnego Programu Ramowego (FP10), aby dostosować się do rosnącego wpływu programu i sprostać strukturalnym wyzwaniom, z jakimi borykają się kariery naukowe.
Wspólne stanowisko zostało zainicjowane przez YERUN, Coimbra Group, EU-LIFE i dotychczas poparte przez:  ALLEA, Aurora Universities Network, CESAER, EASSH, ECIU, EUA, Eurodoc, Initiative for Science Europe (ISE), LERU, MCAA, SPARC Europe, The Guild, UNICA, a także Biuro Polskiej Akademii Nauk PolSCA.
Każda inna organizacja zainteresowana wsparciem tej inicjatywy jest zaproszona do pomocy w zwiększeniu jej zasięgu poprzez rozpowszechnianie stanowiska.

Pełny tekst stanowiska jest dostępny tutaj: Wspólne stanowisko ws. MSCA