Naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk na 8. Śląskim Festiwalu Nauki

W dniach 7-9 grudnia 2024 r. w Katowicach odbywał się 8. Śląski Festiwal Nauki. Był on zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Uczestnicy festiwalu mogli skorzystać z oferty ponad tysiąca różnych aktywności naukowych, które odbywały się na ponad dwudziestu scenach tematycznych. Czekało na nich blisko dwieście stanowisk pokazowych oraz specjalne strefy, przygotowane przez ponad dwa tysiące naukowców i popularyzatorów nauki.

Wśród gości specjalnych tegorocznego Śląskiego Festiwalu Nauki znaleźli się także naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Na Przystanku Nauka można było zadawać im pytania, czy też poprosić o pogłębienie interesujących zagadnień. Na zaproszenie Projektu Pulsar, tegorocznego zdobywcy nagrody Popularyzator Nauki, na scenie Pulsar pojawiły się naukowczynie z naszego instytutu.

O nieprzeciętnych rolach grzybów, obsadzanych w wielkim spektaklu przyrody, opowiadała dr hab. Anna Muszewska, mykolożka i bioinformatyczka, szefowa Pracowni Bioinformatyki Grzybów IBB PAN.  Uczestnicy brali czynny udział w panelu, a pytania, które zadawali, dotyczyły rozmaitych zagadnień – od suplementów diety zawierających grzyby, poprzez zagrożenia dla rolnictwa ze strony patogenów roślin, po możliwość przeszczepiania grzybni do mózgu, by uzyskać interfejs strzępki-mózg.

Podczas rozmowy z dr hab. Agatą Starostą, badaczką bakterii, biolożką molekularną, kierującą Pracownią Translatomiki IBB PAN, można było dowiedzieć się, na jakiej podstawie uznajemy bakterie za wszechstronne, wszechobecne, dlaczego są fascynujące oraz dlaczego warto z nimi żyć w komitywie. Były rozmowy o tym, jak dbać o nasz mikrobiom, jak bakterie uciekają z oczyszczalni ścieków, co robią na stacji kosmicznej oraz czy są naszym wrogiem czy sprzymierzeńcem.

Podczas Festiwalu Nauki publiczności została również zaprezentowana hybrydowa książka „Henryk Arctowski. W świecie myśli”, opowiadająca o wybitnym badaczu, którego prace na Antarktydzie przyczyniły się do rozwoju wiedzy o tej części świata. Autorkami książki są Dagmara Bożek, polarniczka, absolwentka polonistyki oraz Kultury Rosji i Narodów Sąsiednich na Uniwersytecie Jagiellońskim, pisarka oraz Katarzyna Dąbkowska, reżyserka filmów dokumentalnych, autorka m.in. „Między światami”, „Niebo bez gwiazd”, „Bieg Kukuczki”.
Autorki opowiadały o doniosłym znaczeniu prac badawczych Arctowskiego, który wierzył, że postęp jest możliwy tylko dzięki nauce.

Więcej o festiwalu

Zachęcamy również do wysłuchania podcastów, w których udział brały nasze badaczki:
Podkast 107. Anna Muszewska: Grzyby to jest świat
Podkast 111. Agata Starosta: Jesteśmy narzędziem w rękach bakterii