Naukowcy z IBB PAN współtwórcami publikacji w Nature

Miło nam poinformować, że dr Karolina Skorupińska-Tudek oraz prof. Ewa Świeżewska są współtwórczyniami badań opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie Nature. W publikacji przedstawiono strukturę białka WaaL z Cupriavidus metallidurans w kompleksie z produktem – difosforanem undekaprenylu.

WaaL jest glikozylotransferazą katalizującą przyłączenie O-antygenu do rdzeniowego oligosacharydu lipidu A. Nowo zaprezentowana struktura CmWaaL stanowi niezbędne podstawy dla zrozumienia sposobu, w jaki ligazy O-antygenu przeprowadzają ostatni, krytyczny etap dojrzewania liposacharydu (LPS) w różnych Gram-ujemnych organizmach patogennych i stanowi podstawę strukturalną do projektowania inhibitorów tego zasadniczego procesu w biosyntezie otoczki komórek bakteryjnych. Opisane badania otwierają nowe możliwości w projektowaniu związków antybakteryjnych.

Praca powstała dzięki wspólnej pracy badaczy z Columbia University, University of Warwick, University of Chicago, University of Georgia, New Jersey Medical School, New York Structural Biology Center i Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Ashraf KU, Nygaard R, Vickery ON, Erramilli SK, Herrera CM, McConville TH, Petrou VI, Giacometti SI, Dufrisne MB, Nosol K, Zinkle AP, Graham CLB, Loukeris M, Kloss B, Skorupinska-Tudek K, Swiezewska E, Roper DI, Clarke OB, Uhlemann AC, Kossiakoff AA, Trent MS, Stansfeld PJ, Mancia F. Structural basis of lipopolysaccharide maturation by the O-antigen ligase. Nature 604, 371–376 (2022). https://doi.org/10.1038/s41586-022-04555-x