Lata 90-te

„Na szczęście dla wszystkich żyjących w tym kraju, trzeba powiedzieć, że w tym „krajobrazie ruin” wola życia nie zniknęła, że podjęta została rzecz nazwana „programem reform” będąca w istocie nie tyle reformą, co zespołem koniecznych działań dążących do podtrzymania życia społeczeństwa. […] w nowej rzeczywistości politycznej i ekonomicznej w Polsce, rzeczywistości trudnej psychologicznie i materialnie, powstaje czynny ośrodek naukowy. Odbywa się to wysiłkiem wielu ludzi administracji, nauki, naukowców Akademii i Uniwersytetu; w sumie wysiłkiem polskiego podatnika, przetwarzanym w zorganizowaną pracę. Odbywa się to przy czynnej pomocy naszych kolegów francuskich i administracji naukowej Francji. I nie jest to jedyny, tworzący się w tej chwili w Polsce, nowy ośrodek naukowy. Po prostu opisałem ten, którego transformację obserwuję z bliska i dlatego mogę próbować wskazać zasadnicze jej elementy.”

Włodzimierz Zagórski-Ostoja, Z Prac Placówek i Ośrodków Naukowych. Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie wczoraj i dziś, Nauka Polska nr 5, 1993

 

Najważniejszym wydarzeniem dekady lat 90. w historii Instytutu była przeprowadzka do pierwszego w historii IBB własnego budynku. Przeprowadzkę prowadzono etapami, począwszy od 30 czerwca 1992 a skończywszy na lecie 1996. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 16737 m2, prawie 7-krotnie więcej niż powierzchnia dawnej wynajmowanej siedziby przy ul Rakowieckiej 36. Profesor Wacław Gajewski powiedział wówczas: „Powstał Instytut jak marzenie”. Nowe możliwości lokalowe istotnie poprawiały warunki pracy pracowników i doktorantów IBB, ale nie bez znaczenie jest fakt, że ułatwiały także nawiązywanie współpracy naukowej oraz organizację konferencji i sympozjów naukowych.

Ważną inicjatywą w latach 90. był również pierwszy Festiwal Nauki, który odbył się we wrześniu 1997. Zorganizowało go środowisko naukowe Warszawy z inicjatywy profesorów Davida Shugara, Marka Niezgódki i Bogdana Lesynga. Dyrektorem Festiwalu został Maciejn Geller (ICM UW) a wicedyrektorem Magdalena Fikus (IBB PAN). W 2024 r odbywa się 28. edycja Festiwalu.

Lata 90-te – film