70 lat IBB

Historia Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk rozpoczyna się w dniu 9 lutego 1954 roku, kiedy Sekretariat Naukowy Prezydium Polskiej Akademii Nauk podjął uchwałę (Uchwała nr 26/54) w sprawie utworzenia – z dniem 1 maja 1954 r. – Zakładu Biochemii PAN jako pomocniczej jednostki naukowo-badawczej.

Pierwotnie Zakład mieścił się na terenie trzech instytucji: Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Akademii Medycznej w Warszawie oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Kierownictwo Zakładu Biochemii objął członek korespondencyjny PAN, prof. dr Józef Heller. Zakład Biochemii PAN stał się zalążkiem Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, który został powołany jako samodzielna placówka naukowo-badawcza Uchwałą Nr 10/56 Prezydium Polskiej Akademii Nauk z dn. 10 stycznia 1956 r. Powyższa uchwała Prezydium PAN została zatwierdzona przez Radę Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Uchwałą Nr 85/57 z dn. 14 marca 1957 r.

W okresie od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN zaplanowane są wydarzenia w ramach obchodów naszego Jubileuszu. Powołano Komisję Obchodów Jubileuszu, której przewodniczy prof. dr hab. Jacek Hennig. Komisja zaplanowała i wdraża w życie szereg wydarzeń i działań przybliżających historię IBB PAN.

Od 15 maja b.r., w holu głównym Instytutu, prezentujemy ekspozycję artefaktów, sprzętów oraz szkła laboratoryjnego używanych w IBB PAN w drugiej połowie XX w. Wystawa ta inauguruje obchody Jubileuszu 70-lecia Instytutu. W nadchodzących miesiącach chcielibyśmy Społeczności Instytutowej, naszym Gościom, a także osobom przechodzącym przez nasz Instytut, zaprezentować narzędzia, za pomocą których kiedyś pracowaliśmy – jesteśmy pewni, że będzie to interesujące nie tylko dla nas!

W dniu 10.10.2024 o godzinie 10 odbyły się uroczyste obchody jubileuszu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia nagrania z uroczystości: 70 lat IBB. O wszystkich dalszych wydarzeniach, które będą towarzyszyć obchodom naszego Jubileuszu, będziemy informować za pośrednictwem strony www.ibb.edu.pl oraz mediów społecznościowych.

Więcej informacji na temat IBB można znaleźć tutaj: Nauka w IBB PAN 2024

Listy gratulacyjne

Z okazji 70-lecia IBB otrzymaliśmy wiele listów gratulacyjnych. Serdecznie dziękujemy za wszystkie miłe słowa i życzenia skierowane do Dyrekcji i Pracowników Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, które wyrażono zarówno na scenie, jak i za kulisami, podczas obchodów 70-lecia Instytutu. Dziękujemy także za prezenty oraz listy, które wzbogacą naszą siedzibę lub będą starannie przechowywane w archiwum. Z uwagi na ograniczenia czasowe, większość listów gratulacyjnych nie mogła zostać odczytana podczas uroczystości, jednakże jesteśmy ogromnie wdzięczni za wyrazy uznania od tak szanownych osób, reprezentujących zaszczytne instytucje wymienione poniżej. Państwa wsparcie i życzliwość mają dla IBB PAN ogromne znaczenie.

Z listami gratulacyjnymi z okazji 70-lecia IBB PAN można zapoznać się poniżej:

Ambasador Turcji w Polsce, Sz. P. Rauf Alp Denktaș

Minister Nauki, Sz. P. Dariusz Wieczorek

Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Marek Konarzewski

Dziekan oraz Przewodniczący Rady Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN, prof. dr hab. Krzysztof W. Nowak, prof. dr hab. Romuald Zabielski

Przewodnicząca Komitetu Biotechnologii PAN, prof. dr hab. Ewa Łojkowska

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Rafał Krenke

Rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. kpt.ż.w. Wojciech Ślączka

Dziekan Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Jolanta Jura

Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Sławomir Sęk

Dyrektor Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Krzysztof Sobczak

Dyrektor Instytutu Biologii SGGW, prof. dr hab. Agnieszka Gniazdowska-Piekarska

Dyrektor Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN, prof. dr hab. Lucyna Śliwa

Dyrektor Instytutu Genetyki Roślin PAN, prof. dr hab. Paweł Krajewski

Dyrektor Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, prof. dr hab. Agnieszka Dobrzyń

Dyrektor Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie_PAN, prof. dr hab. Arkadiusz Nowak

Dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, prof. dr hab. Leonora Bużańska

Dyrektor Instytutu Biologii Medycznej PAN, prof. dr hab. Jarosław Dziadek

Dyrektor Instytutu Agrofizyki PAN, prof. dr hab. Cezary Sławiński

Dyrektor Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, prof. dr hab. Tadeusz Burczyński

Dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, prof. dr hab. Luiza Handschuh

Dyrektor Instytutu Chemii Organicznej PAN, prof. dr hab. Daniel Gryko

Dyrektor Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN, prof. dr hab. Piotr Ładyżyński

Zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Geofizyki PAN, dr hab. Rafał Junosza-Szaniawski

Przewodniczący Polskiego Konsorcjum Polarnego, dr Dariusz Ignatiuk

Honorowa Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska