Zapraszamy na Piknik Naukowy z IBB PAN!

Serdecznie zapraszamy wszystkich na Piknik Naukowy!

27 maja 2023
godz. 11.00 – 20.00
PGE Narodowy
Stanowisko IBB PAN: Strefa A, stanowisko A29
Wstęp bezpłatny

Myśl przewodnia pokazów Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN:
Wybitni naukowcy i rewolucyjne osiągnięcia o kluczowym znaczeniu dla rozwoju badań polarnych, mikrobiologii i biologii molekularnej.

Pokaz: Tatuaże tymczasowe
Tatuaże prezentujące słynnych badaczy i ich odkrycia naukowe o kluczowym znaczeniu dla rozwoju badań polarnych, mikrobiologii i biologii molekularnej.
Przygotowane będą różne wzory tatuaży prezentujące postaci znanych naukowców oraz obiekty ich badań naukowych (mikroorganizmy, wirusy, cząsteczki chemiczne, itp.). Udzielane krótkie informacje podczas naklejania będą zapowiedzią, zachętą do uczestnictwa w pozostałych pokazach związanych z postaciami
i symbolami na tatuażach dotyczących badań polarnych, mikrobiologii i biologii molekularnej, w tym badań realizowanych w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN.

Pokaz: Henryk Arctowski, patron modernizowanej obecnie polskiej Stacji Antarktycznej
Postać Henryka Arctowskiego wybitnego polskiego badacza polarnego, uczestnika pierwszej naukowej wyprawy do Antarktyki, patrona polskiej Stacji Antarktycznej. Model głównego budynku Stacji, który ma stanąć w niedalekiej przyszłości na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.
Przybliżymy postać H. Arctowskiego, patrona polskiej Stacji Antarktycznej, zarządzanej przez IBB PAN. Zaprezentujemy kilka eksponatów związanych z jego osobą i opowiemy o najważniejszych osiągnięciach naukowych. Stacja naukowa działa nieprzerwanie już od 46 lat, a obecnie przechodzi gruntowną modernizację.

Pokaz: Badania mikroorganizmów, od mikroskopu po sekwencjonowanie genomów
Mikroskop, drobnoustroje korzystne i chorobotwórcze, szczepionki, antybiotyki, powiązania z biologią molekularną – rewolucyjne odkrycia w mikrobiologii i ich twórcy. Problem narastającej antybiotykooporności i alternatywne wobec antybiotyków środki przeciwdrobnoustrojowe. Możliwości wykorzystania mikroorganizmów oraz zdobywanej na ich temat wiedzy w szeroko rozumianej ochronie planety. Rola mikroorganizmów w kryzysie energetycznym, produkcji żywności nowej generacji i medycynie personalizowanej.
Zaprezentujemy odkrycia kluczowe dla mikrobiologii. Uwzględnimy dokonania pierwszego człowieka, który zobaczył bakterie, badacza, który wykazał,
że drobnoustroje wywołują fermentację, twórców mikrobiologii lekarskiej i środowiskowej, odkrywcy pierwszego antybiotyku, naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju biologii molekularnej. Ponadto opowiemy o współczesnej rewolucji w mikrobiologii dzięki zastosowaniu sekwencjonowania DNA oraz o możliwościach wykorzystania mikroorganizmów w przyszłości.

Pokaz: Sekwenator DNA
Sekwencjonowanie DNA – efekt badań wielkich odkrywców, m.in. J. Watsona, F. Cricka, R. Franklin, K. Mullisa, F. Sangera, W. Gilberta. Budowa cząsteczki DNA, zasady komplementarności nukleotydów w cząsteczce DNA, podstawowe pojęcia dotyczące genomiki (np. nukleotyd, fluorofor, kwas nukleinowy,
nić komplementarna, sekwenator, itp.).
Podczas spotkania pokażemy, jak zbudowana jest cząsteczka DNA i na czym polega sekwencjonowanie. Celem warsztatu będzie przybliżenie zasady komplementarności nukleotydów w cząsteczce DNA, a także omówienie, jakie znaczenie zasada ta ma w sekwencjonowaniu DNA. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, co kryje się pod nazwą sekwencjonowanie DNA i będą mieli okazję zaznajomić się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi genomiki.

https://pikniknaukowy.pl/

https://www.facebook.com/PiknikNaukowy

https://pikniknaukowy.pl/artykul/3138859

 https://youtu.be/XWLfrg1OMVY

Piknik Naukowy 2023 – plakat A3