Zapraszamy na Piknik Naukowy z IBB PAN!
Serdecznie zapraszamy wszystkich na Piknik Naukowy. Temat przewodni w 2024 roku: Nie do wiary!
15 czerwca 2024
Sobota 11.00 – 20.00
PGE NARODOWY
WSTĘP WOLNY
Stanowisko IBB PAN: Strefa Zdrowia – G1
Stanowisko Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego: Strefa Rodzinna – F4
Myśl przewodnia pokazów Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN:
Fascynujący świat mikrobiomów
Pokaz: Wszechmocne mikrobiomy
Drobnoustroje w określonym środowisku, ich wzajemne interakcje i interakcje ze środowiskiem.
W naturalnym środowisku mikroorganizmy są elementem złożonych ekosystemów, tzw. mikrobiomów. Nasz świat zamieszkuje wiele drobnoustrojów, które żyjąc obok siebie muszą zarówno współpracować jak i konkurować między sobą. Czy wiesz, że bakterie są obecne na Twoim ciele oraz wewnątrz niego? Nie do wiary, że liczba komórek bakterii w ciele człowieka jest zbliżona do liczby jego własnych komórek.
Odwiedzający dowiedzą się, czym są mikrobiomy, gdzie możemy je spotkać i jak wykorzystać. Oglądając eksponaty prezentujące drobnoustroje i tworzone przez nie złożone ekosystemy, słuchając prezentacji czy biorąc udział w dyskusji poznają świat mikroorganizmów oraz ich wzajemne interakcje ze sobą i środowiskiem. Będą mogli wziąć udział w zabawie polegającej na określeniu, gdzie występuje najwięcej bakterii w naszym ciele, przy okazji poznając liczbę komórek bakterii w ciele człowieka.
Pokaz: Sekwenator DNA
Sekwencjonowanie DNA – metoda umożliwiająca poznawanie genomów pojedynczych organizmów oraz metagenomów złożonych ekosystemów, w których żyją drobnoustroje, tzw. mikrobiomów. Jeszcze nie tak dawno temu sekwencjonowanie całego genomu człowieka wydawało się prawie nieosiągalne. Dziś projekt Human Genome Project jest kompletny w 99,7%, zaś w przyszłości indywidualne terapie dobierane na podstawie genomu danego człowieka mogą stać się standardem w medycynie. Nie do wiary! Podczas warsztatu przedstawimy budowę cząsteczki DNA, zasadę komplementarności nukleotydów, wyjaśnimy podstawowe pojęcia z zakresu genomiki i metagenomiki, a także opowiemy, na czym tak naprawdę polega sekwencjonowanie DNA. A wszystko to na modelach w skali makro!
Podczas spotkania pokażemy, jak zbudowana jest cząsteczka DNA i na czym polega sekwencjonowanie genomów pojedynczych organizmów oraz metagenomów złożonych ekosystemów, w których żyją drobnoustroje, tzw. mikrobiomów. Celem warsztatu będzie przybliżenie zasady komplementarności nukleotydów w cząsteczce DNA, a także omówienie, jakie znaczenie zasada ta ma w sekwencjonowaniu DNA. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zaznajomić się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi genomiki i metagenomiki.
Uczestnicy będą mieli za zadanie dopasować nukleotydy z fluoroforami do nici matrycowej, a następnie odczytać sekwencję nukleotydów używając stworzonej w tym celu strony internetowej, którą będą mogli otworzyć na własnych telefonach kodem QR (dostępnym na plakacie). Na stronie internetowej „Sekwenator DNA” uczestnicy będą zaznaczać po kolei kolory nukleotydów z fluoroforami (piankowych puzzli), w wyniku czego „sekwenator” zdekoduje sekwencję i pojawi się informacja o zdekodowanym DNA.
Myśl przewodnia pokazów Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego
Eksploracja niedostępnego i złożonego świata ekosystemów polarnych
Pokaz: Magiczne tatuaże
Różnorodny i niesamowity świat zaklęty w tatuażach.
To, czego na co dzień nie można dostrzec (cząsteczki chemiczne, wirusy, mikroorganizmy), lub nieco większe organizmy, żyjące w niedostępnym środowisku polarnym do zabrania ze sobą w formie tatuażu.
Osoby odwiedzające będą mogły wybrać wzór tatuażu, a następnie zmywalny tatuaż zostanie naklejony na rękę. W trakcie proponowanej aktywności osoby odwiedzające będą mogły usłyszeć ciekawe informacje dotyczące wybranych przez siebie symboli/wzorów.
Pokaz: Fascynujący świat polarny
Bioróżnorodność niedostępnych ekosystemów polarnych. W Antarktyce dzieje się wiele ciekawych rzeczy, w które aż trudno uwierzyć. Temperatura powietrza nie wszędzie mrozi krew w żyłach, w lodowcach żyją bakterie, pingwiny odbywają kilkuset kilometrowe wędrówki oceaniczne i nurkują na głębokość ponad 100 m. Żyją tam maleńkie kryle, tajemnicze skrzelonogi, a na dnie morza mieszkają koralowce i rozgwiazdy. Za sprawą mchów i porostów krajobraz może być bardzo kolorowy. Zapraszamy w podróż pontonem wśród gór lodowych wprost do polskiej stacji badawczej.
Osoby odwiedzające będą mogły zobaczyć eksponaty przywiezione z Antarktyki, makietę budowanej Polskiej Stacji Antarktycznej oraz kilka krótkich filmów, a przy okazji dowiedzieć się więcej o tym niedostępnym środowisku w rozmowie z badaczami, którzy mieli okazję poznać ten region osobiście. W namiocie „młodzi badacze” będą mogli wejść do pontonu, obejrzeć filmy i zrobić sobie zdjęcie na tle ścianki z krajobrazem polarnym, policzyć pingwiny oraz nauczyć się je rysować lub tworzyć z origami.
Linki:
https://www.facebook.com/PiknikNaukowy
https://www.youtube.com/watch?v=ySXFoVeH9j8